Deniz Taşımacılığı Navlun Fiyatları

Deniz taşımacılığında navlun fiyatları yükü teslim alan veya yükü taşıtan kişi tarafından ödenmektedir.
Deniz Taşımacılığı Navlun Fiyatları

Deniz Taşımacılığı Navlun Fiyatları

Hacimsel olarak büyük yükler için deniz yolu taşımacılığı en ideal taşımacılık çeşididir. Deniz taşımacılığında nakliye bedeli yani navlun fiyatları da merak konusudur. Deniz taşımacılığı navlun fiyatları birçok faktöre göre değişmektedir. Yükün hacim olarak ağırlığı ve yol mesafesi fiyatlandırma en önemli kriterlerden bir tanesidir. Bundan dolayı söz konusu hizmetlerin ücretleri gündeme geldiğinde gayet doğal olarak çok sayıda farklı seçeneğin varlığından rahatlıkla söz etmek de mümkün olmaktadır.

Denizyolu taşımacılığı navlun fiyatları parsiyel olarak yük, konteyner cinsi, Ro-Ro gibi taşıma çeşidine göre de değişmektedir. Aynı zamanda nakliye süresi de fiyatları doğrudan etkilemektedir. Küresel olarak nakliyatların karşılanmasında denizyolu taşımacılığı en iyi seçenek olmaktadır. Bütçe dostu nakliye taşıma fiyatları ile firmamız en iyi denizyolu taşımacılığı navlun fiyatları teklifini yapmaktadır.

Navlun Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Navlun, ithalat ve ihracat yapan kişiler için oldukça önemli bir faktördür. Bir şirkette; ürün maliyetleri, ürün satış fiyatları ve ürünün gönderileceği ülkeler navlun fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır. Deniz taşımacılığında navlun fiyatları birçok açıdan etkilenmektedir. Bu faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Hacim ve yük navlun fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.
  • Yoğunluk açısından dolu olan bir güzergahta, rekabet ortamı yüksek olacağı için navlun maliyetleri düşmektedir.
  • Navlun fiyatlarında konteyner cinsi ve özellikleri önemli bir kriterdir.
  • Gıda taşımacılığında soğuk hava depolu bir konteyner, navlun fiyatını etkileyecektir.
  • Yükün transit süresinin artması navlun fiyatlarının da artmasına neden olacaktır.

Navlun Nedir?

Denizyolu taşımacılığının tüm dünyada yaygınlaşması ile birlikte navlun terimi de merak edilmektedir. Navlun, denizyolu aracılığı ile taşınan yüklerin taşıyıcı şirkete ödediği hizmet bedeline denmektedir. Kısaca hizmet bedeli olarak adlandırılmaktadır. Zaman içinde tüm taşıma yolları için kullanılmaya başlanmıştır.

Bir çeşit ticari sözleşme olarak da adlandırılabilir. Denizyolu taşımacılığı navlun fiyatları net bir şekilde belirlenmesi için mutlaka ürün cinsi ve taşımacılık yöntemi net olarak belirlenmektedir. Denizyolu taşımacılığı navlun fiyatları konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak; bu tür hizmetlere ayrıcalıklı fırsatlarla sahip olmak anlamına da gelmektedir.

Deniz Taşımacılığı Navlun Fiyatları Hakkında

Öncelikle deniz taşımacılığı navlun fiyatları konusuna girmeden, navlun nedir sorusunun cevaplandırılmalıdır. Deniz yolu ya da nehir yolu ile taşınan yurt içi ya da yurt dışı nakilleri yapılan malların taşınması için hizmet veren taşımacılık firması ile malın taşınmasını isteyen arasında belirlenen fiyata navlun denilmektedir. Belirlenen deniz taşımacılığı navlun fiyatı belirlenen bu ücrettir.

Diğer taşımacılık yöntemlerine göre deniz taşımacılığı navlun fiyatları oldukça daha ucuzdur. Hava yolu taşımacılığının 22 de 1’i, kara taşımacılığının 7’de biri, demiryolu ile nakillerin yaklaşık 3,5 i kadar olması birçok kullanıcı tarafından tercih edilme sebebi olmaktadır.

Deniz Taşımacılığı Navlun Fiyatları Hesaplanması

Genellikle deniz taşımacılığı navlun fiyatları hesaplanırken bazı kıstaslar göz önünde bulundurulur.

  • Yükün hacmi (brüt)
  • Tonaj
  • Teslim edilmesi gereken sürenin uzunluğu
  • İhracat ithalat
  • Ürünün taşınması için istenen şartlar

Genellikle malın naklini isteyen ile deniz taşımacılığını yapan şirket ile arasında bu kıstaslar göz önünde bulundurularak deniz taşımacılığı navlun fiyatları belirlenmektedir. Deniz taşımacılığını üstlenen firma konsolidasyon, karşı yükleme, dağıtım ve depolama hizmetlerini de üstlenebilmektedir.

Bütün bu sebepler ile anlaşma yapılan firmanın uluslararası ticari konularda donanımlı ve deneyimli olması çok büyük bir önem taşımaktadır. Zaten deniz taşımacılığı navlun fiyatları belirlenirken bu hizmetlerde hesaba katılmaktadır. Depolama hizmeti tutarının yüksekliği düşünülerek işin zamanında yapılması için konu hakkında deneyimli elemanlar ile çalışan firmalar işi başarı ile bitirmektedir.

Deniz Taşımacılığı Anlaşması İptali

Tarafların yükümlülüklerini karşılaması şartı ile belirlenen deniz taşımacılığı navlun fiyatları üzerinden yapılan taşımacılık anlaşması iptal edilebilir. Ama bunun dışında da anlaşmanın iptal edildiği durumlar vardır.

Bu durumlar yani deniz taşımacılığı navlun fiyatları ile ilgili anlaşmanın iptal edildiği durumlar şöyle sıralanabilir: Gemiye devlet veya yabancı bir devlet el koyabilir. Ya da taşınan mallara ithal veya ihraç yasağı konabilir. Deniz taşımacılığı anlaşmasını takiben, ihracat yapan firma yükün taşınma yöntemine ve ihracat yapılan ülkeye göre belirlenen bir miktarda navlun desteği alabilmektedir. Son olarak şunu da eklemekte fayda vardır. Savaş durumunda deniz taşımacılığı navlun fiyatları üzerinde yapılan sözleşme feshedilmiş sayılır.

Deniz taşımacılığı navlun fiyatları konusunda geniş kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız!

Etiketler: deniz taşımacılığı navlun fiyatları

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp