Denizyolu Taşımacılığı Belgeleri

Dolayısıyla denizyolu taşımacılığı belgeleri arasında yer alan Deniz Konşimentosu Belgesi; ‘’kıymetli evrak’’ hükmün olan evraklardır.
Denizyolu Taşımacılığı Belgeleri

Denizyolu Taşımacılığı Belgeleri

Denizyolu taşımacılığı güvenli ve ekonomik bir taşıma olanağını sunabildiği için son zamanlarda etkili bir şekilde tercih ediliyor. Bu durum denizyolu taşımacılığının hem ülkemizde hem de dünyada gelişim göstermesini mümkün kılmaktadır. Özellikle denizyolu taşımacılığının kendine özgü birtakım özellikleri kapsadığını söyleyebiliriz. Tabi ki denizyolu taşımacılığının da kendine özgü belgeleri bulunduğunu da ifade edebiliriz. Bu kapsamda denizyolu taşımacılığı evrakları sayısı oldukça fazladır. Elbette ki denizyolu taşımacılığının sunulmasında birtakım evrakların talep edilmesi gayet olağandır. Bu kapsamda denizyolu taşımacılığı belgeleri nelerdir? İşte ayrıntılar!

Denizyolu Taşımacılığı Belgeleri Nelerdir?

Denizyolu taşımacılığı belgelerinin resmi kurum ve kuruluşlardan almak şarttır. Söz konusu belgelere sahip olmayan firmaların denizyolu taşımacılığı yapmaları imkansızdır. Bu noktada denizyolu taşımacılığı belgeleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  • ATR Dolaşım Belgesi
  • Menşei Şahadetnamesi
  • EUR Dolaşım Sertifikası
  • Sağlık ve Veteriner Sertifikası
  • Deniz Konşimentosu (B/L) (Bill of Lading)
  • İhracat Yapacaklar için Konsolosluk Faturası

Menşei Şahadetname, denizyolu taşımacılığıyla taşınacak olan yükün menşei hakkında bilgi veren bir evrak olarak karımıza çıkmaktadır. Bu evrak olmadan denizyolu taşımacılığının yapılması mümkün olmamaktadır. ART Dolaşım Belgesi ise Türkiye ile Avrupa sınırları arasında denizyolu taşımacılığı yapan firmalardan istenilen bir belgedir. Bununla birlikte EUR Dolaşım Sertifikası da ülkemizle Avrupa Kömür Çelik Topluğuna üye devletleri kapsayan bir dolaşım sertifikasıdır. Yine ihracat yapacaklar için konsolosluk faturası da olmazsa olmaz bir evrak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deniz Konşimentosu (B/L) (Bill of Lading) Nedir?

Gemi tarafından taşınılacak olan yükün teslim alındığını gösteren belgeye konşimento denir. Bu belgenin bir diğer ismi de teslim alma belgesidir. Bu evrak yükün taşınması sırasındaki tüm sorumluk ve haklar taşıyıcıya geçmektedir. Elbette ki Deniz Konşimentosu belgesinde hem taşıma hem de teslim alma hem de teslime etme koşulları yazmaktadır. Dolayısıyla denizyolu taşımacılığı belgeleri arasında yer alan Deniz Konşimentosu Belgesi; ‘’kıymetli evrak’’ hükmün olan evraklardır. Deniz Konşimentosu Belgesinde taşıma işleminin tüm ayrıntıları eksiksiz bir şekilde yer almalıdır. Bundan dolayı bu evrak mutlaka alanında uzman olan ve profesyonellerle hazırlanmalıdır.

Etiketler: denizyolu taşımacılığı belgeleridenizyolu taşımacılığı belgeleri nelerdir

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp