Denizyolu Taşımacılığı Terimleri

Denizyolu taşımacılığı terimleri bu taşıma işleminin yoğun olarak hayatımıza girmesi ile oldukça sık duyduğumuz konular arasında yerini almıştır.
Denizyolu Taşımacılığı Terimleri

Denizyolu Taşımacılığı Terimleri

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizyolu taşımacılığının gelişmesi ekonomik anlamda büyük bir öneme sahiptir. Jeopolitik avantajını kullanarak tüm dünya ülkeleri ile sorunsuz biçimde deniz ticareti yapmakta olan ülkemiz bu konuda oldukça kaliteli bir yere gelmiş bulunmaktadır.  Denizyolu taşımacılığında gelinen son durum oldukça yüz güldürücüdür. Denizyolu taşımacılığı terimleri bu taşıma işleminin yoğun olarak hayatımıza girmesi ile oldukça sık duyduğumuz konular arasında yerini almıştır. Kısaca bu konuda bilgi vermek gerekirse en çok kullanılan denizyolu taşımacılığı sözcükleri ve anlamları şöyledir.

Terimler Kafanızı Karıştırmasın Profesyonel Firmalar Yanınızda

Armatör, gemi sahibi, taşıyıcı kişidir. Acante ise herhangi bir limanda armatör adına çalışan onun adına faaliyet gösteren firmadır. Aynı zamanda armatörler dışında gemi sahibi olmadan taşımacılık yapanlar da bulunmaktadır. Bu kişilere non vessel operating common carrier denilir. Forwarderların yüklerini kendilerine ait yükler ile konsolide yaparak taşıma işlemini gerçekleştiren kişilere co-loader denilmektedir. Karayolu, havayolu ve denizyolu aynı zamanda demiryolu taşımacılıklarının gümrükleme ve sigorta işlemlerini gerçekleştiren aktif organizatör firmalar ise forwarder denilmektedir. Bu firmalar işin büyük yükünü üstenirler. Denizyolu taşımacılıklarında en önemli terimlerden olan konşimentolar denizyolu konşimentosu, ara konşimento ve ana konşimento gibi çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Denizyolu taşımacılığı terimleri oldukça geniş bir yelpazede yer kaplarlar. Tek tek tüm bu terimleri öğrenmek zaman alabileceği gibi işleminize uygun terim hakkında bilgi alarak diğer terimleri öğrenmeyi zamana bıkabilirsiniz.

Denizyolu Taşımacığında Terimler Neye Göre Belirlenir

Denizyolu taşımacılığı uluslar arası bir iş olduğu için pek çok terim sizlere yabancı gelecektir. Bu terimler sınıflandırılırken belli başlı kriterlerden faydalanılır. Pek çok alt terime sahip olan ana başlıklar vardır. Bu başlıklara hâkim olmanız aslında çok sayıda alt terimi yorumlayabilmeniz için yeterli olacaktır. Yükleme boşaltma ile ilgili terimler bu konu hakkında kısaltmalardan ve özel adlandırılmalardan oluşturulmuşlardır. Liman terimleri deniz taşımacığının yapıldığı limanlar ile ilgili terimleri içerisinde barındırırlar. Navlun terimleri adı altında genelde yapılan işlemin parasal boyutu hakkında çok sayıda alt terim bulunmaktadır.  Denizyolu taşımacılığı terimleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz bu konuda hizmet veren firmalar ile iletişime geçebilir ve sizleri daha iyi aydınlatmalarını isteyebilirsiniz.

Etiketler: denizyolu taşımacılığı terimleridenizyolu taşımacılığıprofesyonel denizyolu taşımacılığıdenizyolu taşımacığında terimler neye göre belirlenirprofesyonel denizyolu taşımacılığı firmaları

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp