Denizyolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Yani denizyolu taşımacılığında kullanılan belgeler her iki tarafın haklarını ve yükümlülüklerini gösterir niteliktedir.
Denizyolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Denizyolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Resmi kuruluşlar tarafından düzenlenen ve genellikle ikiye ayrılan denizyolu taşımacılığında kullanılan belgeler dolaşım belgeleri olarak isimlendirilen kategoride ikiye ayrılmaktadır. EUR ve ATR dolaşım belgeleridir. ATR isimli belge Türkiye ya da Avrupa sınırları içindeyken kullanılman bir belge türü olarak karşımıza çıkmaktadır. EUR ise Türkiye ve Avrupa Kömür Çelik Topluluğu üyelerini kapsayan bir belgedir.

Avrupa Kömür Çelik Topluluğu üyeleri ise şunlardır: Hollanda, Lüksemburg, Belçika, İngiltere, Almanya, Danimarka, Avusturya, İrlanda, Fransa, Portekiz, İspanya, İtalya, Finlandiya, Yunanistan ve İsveç olmak üzere toplam 15 ülkeyi kapsamaktadır.  Ayrıca bu belgelerin yanı sıra ihracat için konsolosluk faturası da giriş gümrüklerinde bazı ülkelere ithalat mevzuatı yapılırken talep edilmektedir.

Denizyolu Taşımacılığında Kullanılan Sağlık Belgeleri

Amacı her tür gıda maddesi, canlı hayvan, et, deri ve bazı ambalaj maddelerinin alım satımı için gerekli görülen sağlık ve veteriner sertifikaları da denizyolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında büyük yer tutar. Bu ürünlerde var olan herhangi bir bakteri yahut mikrobun arınması durumunda tüketimi uygun olan bu belge tedarik edilmektedir. Sağlık açısından bir başka belge ise radyasyonun olmadığını kanıtlayan bir belgedir.  

Bunların yanı sıra Müslüman ülkeler için helal belgesi de temin edilmesi gerekenler arasında yer alır. Birbirleriyle sıcak çatışma halinde veya aralarında siyasi olarak anlaşmazlık olan ülkelerde gerçekleştirilen boykot veya kara liste içine alınmadıklarına dair bir belge de bu bağlamda değerlendirilir. Ayrıca istenilen faturalar da büyük önem taşır. Proforma ve ticari faturalar bunlardan bazılarıdır.

Denizyolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler ve Faturalar

Tasdikli fatura olarak da bilinen faturalar ihracat yapılan ülkede olan büyükelçilikleri ya da konsoloslukları tarafından tasdik edilmiş olduğunu resmiyette belgeleyen bir faturadır. Diğer istenen belge çeşitleri arasında yer alan menşei şahadetnamesi de önemli belgelerdendir. Belge içerik bakımından alınmış olan malın menşeinin neresi olduğunu göstermektedir.

Taşıma belgeleri en genel tanımıyla, ihraç malını yükleten şirket ile malı taşımakta görev alın uluslararası taşıma şirketi arasında düzenlenmiş olan ve taşıma sözleşmesine dayanan belgeler olarak geçmektedir. Yani denizyolu taşımacılığında kullanılan belgeler her iki tarafın haklarını ve yükümlülüklerini gösterir niteliktedir. Gönderi (ihracatçı) ve nakliyeci arasında imzalanmış olan bağlayıcı bir sözleşme özelliği göstermektedir.

Etiketler: denizyolu taşımacılığında kullanılan belgelerdenizyolu taşımacılığıdenizyolu taşımacılığında kullanılan evraklar nelerdir

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp