Denizyolu Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı nedir konusu ekonomik gelişme için ülkemiz adına önemlidir ve kamuya açık gerçekleştirilir.
Denizyolu Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı nedir sorusu gelişen teknoloji ile birlikte denizyolu taşımacılığının gelişmesiyle birlikte daha çok merak konusu olmuştur. Uluslararası alanda yapılan büyük sevkiyatlar ile denizyolu taşımacılığının hacmi de yıldan yıla büyüyerek gelişmiştir.

Tehlikeli madde taşımacılığı genellikle sanayide kullanılmasına ihtiyaç duyulan ürünleri kapsar. Sanayiden başka alanlar için de bu tarz tehlikeli maddelerin taşınması ülkemiz için oldukça fazla gerçekleştirilen bir taşıma şeklidir.

Tehlikeli maddelerin en güvenli taşıma yollarından biri denizyolu konteyner taşımacılığıdır. Sağlam ve güvenli konteynerler ile miktarı az olsa da fazla çeşit ve sayıda tehlikeli madde taşınabilir. En çok kullanılan taşıma yöntemlerinden biri olduğu için limanda alınan önlemler de fazla sayıdadır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Belgesi

Denizyoluyla tehlikeli maddelerin taşınabilmesi için profesyonel bir lojistik firması ile çalışmak gerekir. Gerekli uluslararası izin belgesine sahip olan firmalar her türlü tehlikeyi maddeyi izin aldıktan sonra taşıyabilir. Denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı nedir konusunda taşınabilecek ürünler şunlardır:

  • Petrol ve petrol türleri
  • Uçucu ve yanıcı gazlar
  • Radyoaktif maddeler
  • Atıklar
  • Çevre için tehlikeli sayılan her ürün

Tehlikeli maddelerin güvenle taşınabilmesi için ambalajlanmaları ve yerleştirilmeleri oldukça dikkatle yapılır. Tehlikeli maddelerin taşınması için gerekli olan belgeye Uygunluk Belgesi denir. Taşıma gerçekleştirecek her firma bulundukları liman için güvenlik planı hazırlamak zorundadır. Liman personelinden taşıma personeline kadar her çalışan eğitim almak zorundadır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yönetmeliği

Denizyoluyla taşınacak tehlikeli maddeler için her firmanın Uygunluk Belgesi temin etmesi ve izin alması gerekir. Ayrıca taşınacak olan maddeler ve nasıl taşınacaklar belirlenen yönetmelik dolayısıyla kamuya açık bir şekilde yayınlanmak zorundadır.

Kamunun erişebileceği şekilde hazırlanan belgeye Tehlikeli Madde Rehberi denir. Taşıma işiyle alakalı detaylı bilgiler içerir. Bu maddeleri taşırken nasıl önlemler alındığı da bu şekilde kamuyla paylaşılmış olur.

Gemi personeli taşıma yapılacak ürünlerin ne gibi riskler taşıdığına ve nasıl önlemler alınması gerektiği konusunda eğitilmek zorundadır.

Etiketler: denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı nedirtehlikeli madde taşımacılığı belgesitehlikeli madde taşımacılığı yönetmeliği

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp