Havayolu Taşımacılığı Tarihçesi

İlk olarak 1919 yılında Fransa tarafından yapılan uçak seferleri ile havayolu taşımacılığı tarihçesi başlamıştır.
Havayolu Taşımacılığı Tarihçesi

Havayolu Taşımacılığı Tarihçesi

Teknolojik alanda yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte kullanımı artan havayolu taşımacılığı, tarihi 100 yıl öncesine dayanan bir ulaşım seçeneğidir. İlk olarak 1919 yılında Fransa tarafından yapılan uçak seferleri ile havayolu taşımacılığı tarihçesi başlamıştır. Ardından 1930 yılında yapılan Atlantik seferleri havayolu ulaşımının gelişmesine katkı sağlamıştır. Özellikle; 1.Dünya Savaşı sonrası hızla gelişmeye başlayan ve savaşlarda üstünlük sağlamak amacıyla da kullanılan uçaklar, yük ve yolcu taşımak amacıyla da kullanılmıştır.

Konforlu ve hızlı bir ulaşım yöntemi olan havayolu taşımacılığı, uzak mesafelere kısa sürelerde gerçekleşen seyahatlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. İnsanlığa birçok faydası bulunan havayolu taşımacılığının ilerlemesinde önemli olan etkenler bulunmaktadır. Turizm faaliyetlerinin önem kazanması ve uluslararası ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte uçaklara duyulan ihtiyaç artmıştır. Uçaklar ile yapılan yolcu taşımacılığının da öneminin artmasıyla birlikte havayolu taşımacılığı gelişmeye başlamıştır.

2000’li Yıllarda Havayolu Taşımacılığı

Dünyadaki havacılık tarihi çok eski yıllara dayansa da profesyonel olarak gerçekleştirilen havayolu taşımacılığı faaliyetleri yakın zamanda başlamıştır. 1900’lü yıllarında ortalarına doğru sıklaşan ve 2000’li yıllara gelince önem kazanan havayolu taşımacılığı, günümüzde en sık tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Havayolu taşımacılığı tarihçesi içinde önemli olan dönüm noktaları bulunmaktadır.

ABD ve Avrupa ülkeleri arasında yaşanan ticaret nedeniyle ihtiyaç duyulan ve kullanımı artan uçaklar, belli bir zaman sonra tüm dünya arasındaki taşımacılıkta kullanılmaya başlanmıştır. Uçak filosu bulunan şirketlerin sayısının artması ve her ülkede havalimanları inşa edilmesiyle birlikte küresel çapta gelişim başlamıştır. ABD, havaalanları bakımından en gelişmiş ülkelerin başında gelmektedir. Günümüzde ABD’nin farklı eyaletlerinde 10 bine takın havaalanı olduğu bilinmektedir.

Havayolu Taşımacılığı Gelişimi

1.Dünya Savaşı sonrası gelişmeye başlayan ve günümüz lojistiğinin önemli bir payını oluşturan havayolu taşımacılığı, uzun yıllardır gelişme göstermektedir. Uçak teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve yan teknoloji sektörlerinde ulaşılan üst seviyeler sayesinde modern havayolu taşımacılığı faaliyetleri yürütülmektedir.

Havaalanlarının sayısının artması ve uçak seyahatlerine olan ilginin çoğalmasıyla birlikte dünya genelinde havayolu taşımacılığı tercih edilmeye başlamıştır. Havayolu taşımacılığı tarihçesi, dünyanın teknoloji bakımından geldiği yeri açıklamak için oldukça önemlidir. Modern zamanların en önemli özelliğinden biri olan havayolu taşımacılığında gelişmeler yaşanmaya devam etmektedir.

Etiketler: türkiye de hava kargo tasimaciligi yapan firmalarhavayolu taşımacılığı tarihçesihavayolu taşımacılığıkargo taşımacılığı tarihihavayolu taşımacılığı avantajları ve dezavantajlarıhavayolu kargo taşimaciliğinin tarihi gelişimi

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp