Havayolu Taşımacılığı ve Rekabet Stratejileri

Havayolu taşımacılığı ve rekabet stratejileri rakipler arasından yükselmenizi ve müşterilerin isteklerine yanıt vermenizi sağlar.
Havayolu Taşımacılığı ve Rekabet Stratejileri

Havayolu Taşımacılığı ve Rekabet Stratejileri

Havayolu taşımacılığı ve rekabet stratejileri teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak sektörün de büyümesi doğrultusunda önem kazanmıştır. İşletme sayısındaki artış havayolu taşımacılığı hizmetinde da rekabetin büyümesine yol açmıştır.

Rekabete karşı havayolu firmaları strateji belirlerler ve bir planlama doğrultusunda çalışırlar. Rekabet stratejisi bir havayolu firmasının rakiplerini incelemesi ve rakiplerinden önde olmak için yapacaklarını belirlemesi ve yapmasıdır. Firmalar için üç ana strateji konusundan bahsedebiliriz:

  • Maliyet Liderliği
  • Odaklanma
  • Farklılaşma

Farklılaşma dediğimizde bir havayolu firmasının müşterilerine verdiği hizmetlerin alanında tek ve rakipsiz olması anlamına gelir. Bu farklılıkları müşterilerin istek ve talepleri doğrultusunda oluştururlar. Sektörde tek olursanız fiyatlarınız da aynı oranda yükselme gösterir.

Rekabet Stratejileri Maliyet Liderliği

Havayolu firması maliyet liderliği konumuna gelmek için rakiplerinden daha kaliteli hizmet verirken gider maliyetlerini en aza indirgemek için çalışır. Gider maliyeti az olmasına karşın kar marjı da yüksek olmalıdır. Havayolu taşımacılığı ve rekabet stratejileri kriterlerini doğru uygulayan bir firma kısa zamanda rakiplerinden her konuda öne geçer.

Maliyet liderliğini kazanmak için öncelikle küçük havalimanları kullanılabilir, turnaround sayılarını azaltabilir, bilet satışı için yalnızca internet üzerinden hizmet vermek, rezervasyon ile çalışmamak, uçuş esnasında yapılan ikramlara belirli bir sınır getirmek gibi önlemler alınabilir.

Bu önerilerden kaç tanesinin kullanılacağı tamamen firmanın kendi inisiyatifine bağlı olur. Kaliteden ödün vermeden strateji oluşturmak ilk hedeftir.

Rekabet Stratejileri Odaklanma

Havayolu firması çalışma prensibini tek bir grup ya da bölge üzerinde odaklayabilir. İmalatını ya da dağıtım düzenini tek bir bölgeye sunabilir veya yalnızca bir sektör üzerinde yoğunlaşarak çalışma amaçlarını bu doğrultuda düzenleyebilir.

Tek bir sektöre odaklanıldığında o sektörde lider konuma yükselme fırsatı bulunur. Odaklanma tek bir bölgeye olduğu için profesyonelleşme ve kaliteli hizmet sunulur. Odaklanmayı yaparken maliyet liderliği stratejisi ya da farklılaşma stratejisi de aynı anda uygulanabilir.

Bir sektör için örneğin taşımacılık sektörü için odaklanmak ve sektörde lider konuma gelmek avantajlıdır.

Etiketler: havayolu taşımacılığı ve rekabet stratejilerirekabet stratejileri maliyet liderliğirekabet stratejileri odaklanma

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp