Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler

Havayolu taşımacılığında tehlikeli maddeler konusunda talimat içinde İCAO Teknik Talimatlarına atıf yapıldığı bilinmektedir.
Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler

Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler

Nakliyelerin güvenli biçimde gerçekleştirilmesi ve ilgili mevzuat ile tam bir uyum için de olması büyük önem taşımaktadır. Nakliyesinin gerçekleştirildiği bir şey de tehlikeli maddelerdir. Bu maddeleri naklederken azami bir dikkat gösterilmesi ve yönergelere eksiksiz uyuması gerekmektedir. Özellikle havayolu taşımacılığında tehlikeli maddeler sıcaklık, nem, basınç gibi değişimlerden etkilenebileceği için bunlar düşünülerek tedbir alınmalıdır.

Olumsuz etkilerin yanında yanlış taşıma ve titreşim gibi etkenlerden dolayı hasar alma riski de hesaba katılmalıdır. Bu sebeple tehlikeli maddelerin tanımlanması, paketlenmesi, işaretlenmesi, etiketlenmesi ve dokümantasyonu gibi pek çok özelliklerin bilinmesi ve uzmanlar tarafından nakliyenin gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Tehlikeli maddelerin alınmasından toplanması ve depolanması ile ilgili her aşamada dikkatli olmak gerekmektedir.

Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler Arasından Yasaklananlar

Türkiye’deki tehlikeli maddelerin havayoluyla nakliyesi hususu, Tehlikeli Maddelerin Havayolu taşımacılığı Talimatına göre yapılmakta olup Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmıştır.

Talimatnamede hava yoluyla cephane, silah ve tüm savaş malzemeleri, yanıcı tahrip edici, patlayıcı, zehirli gaz, aşındırıcı madde, radyoaktif madde ve nükleer yakıt gibi canlıların can ve mal güvenliğini üst düzeyde tehdit altına alan maddelerin her türünün taşınmasına yasak getirilmiş durumdadır. Bu yasağın istisnasının yapılabilmesi için ise Ulaştırma Bakanlığı genel ya da özel nitelikli izinler gerekmektedir. Bu izin verilmeden evvel Dışişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşlerine başvurulmaktadır.

Havayolu Taşımacılığında Tehlikeli Maddeler Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tehlikeli madde taşımacılığı söz konusu olduğunda talimatname iyi okunmalı ve yönergeler ona uygun şekilde oluşturulmalıdır. Maddelere aykırı davranışlar tespit edilirse Türk Sivil Havacılık Kanunu kapsamında 4 ay ile 2 yıl arasında hapis ile otuz bin liradan ile üç yüz bin liraya ulaşan ağır para cezaları uygulanmaktadır. Bu nedenle dikkatli edilmesinde yarar vardır.

Öte yandan talimatnamede havayolu taşımacılığında tehlikeli maddeler nasıl sınıflandırılır, nasıl paketlenir nasıl etiketlenir ve nasıl işaretlenir hususlarında da belirtilen şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uygun olarak işlemlerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca taşımacılıkta göndericinin ve taşıyıcının sorumluluklarının kapsamı da talimatnamede belirlenmiş durumdadır. Bu sorumlulukların bilincinde taşımacılık gerçekleştirilmelidir. 

Etiketler: havayolu taşımacılığında tehlikeli maddelerhavayolu taşımacılığında tehlikeli maddeler arasından yasaklananlarhavayolu taşımacılığında tehlikeli maddeler ve dikkat edilmesi gerekenler

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp