Havayolu Taşımacılığının Tarihsel Gelişimi

Havayolu taşımacılığının tarihsel gelişimi ülkemizde ve dünya genelinde teknoloji ilerledikçe yenilikler yaratmaya devam eder.
Havayolu Taşımacılığının Tarihsel Gelişimi

Havayolu Taşımacılığının Tarihsel Gelişimi

Havayolu taşımacılığının tarihsel gelişimi başlangıçtan günümüze kadar 4 farklı başlık altında incelenebilir:

  • Oluşum
  • Büyüme
  • Olgunluk
  • Serbestleşme

Havayolu kullanılarak gerçekleştirilen taşıma yöntemi öncelikle posta gönderimi amacıyla ortaya çıkmıştır. Posta taşımacılığına başlanıldıktan sonra da bir süre sonra insanların da havayoluyla taşınması aşamasına geçilmiştir.

Özel havayolu şirketleri ilk olarak yolcu taşıma amaçlı kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında da havayolu taşımacılığı askeri alanda gelişim göstermiştir. Savaş sırasında daha gelişmiş uçaklar inşa edilmiştir.

Savaş sonrası bu gelişmeler yolcu taşıma amaçlı kullanılacak olan uçaklar için de geçerli olmuştur. Savaş bittiğinde yeniden yolcu taşımacılık her alanda önem kazanmış ve gelişmeler bu alanda olmuştur.

Havayolu Taşımacılığı Hakkında Bilgi

Havayolu taşımacılığının bu kadar gelişmesi ve olmazsa olmaz duruma gelmesi uzak yerlere çok kısa sürede yolcu taşıyabilme kapasitesi ve uçakların oldukça fazla insan taşıyabilmesidir. Havayolu taşımacılığının tarihsel gelişimi belirli kurallara ve denetlemelere dayalı bir şekilde ilerledi.

Zamanla jet motorlu denilen uçaklar ortaya çıktı. Jet motorlu uçaklar sayesinde yolculuklar daha güvenli bir hale geldi. Uçaklar daha az yakıt harcamaya başladı ve dünyanın her bölgesine tarifeli bir şekilde uçuşlar yapılmaya başlandı.

Üreticiler arasında ilk olan Airbus 1970 yılında kuruldu. Geniş bir gövdeye sahip jet motorlu uçaklar üretilmeye başlandı. Üreticilerin ortaya çıkması sektörü dev hale getirmeye ve dünya çapına yayılmasını sağladı.

Havayolu Taşımacılığı Gelişimi

Serbestleşme havayolu taşımacılığı alanında ortaya çıktığında taşımacılık devletlerin tekelinden çıkmıştır. Özel şirketler ortaya çıkmış ve havayolu taşımacılığı gelişme göstermiştir.

Serbestleşme ile her firma kendine özel bir fiyat politikası uygulayabilir. Rekabet serbest olduğu için havayolu taşımacılığında farklılaşma ve maliyet yönetimi gibi konular önem kazanmıştır.

İlk kez Amerika’da uygulanan serbestleşme sonrasında dünya çapında yayılmaya devam etmiştir. Özel şirketler artınca havada olan uçakların sayısı da kat be kat artmaya başlamıştır.

Türkiye’de de havayolu taşımacılığı 1910 senesinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Türk Hava Yolları ise 1933 senesinde kurulmuştur.

Etiketler: havayolu taşımacılığı gelişimihavayolu taşımacılığı hakkında bilgihavayolu taşımacılığının tarihsel gelişimi

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp