Karayolu Taşımacılığı Belgeleri

Karayolu Taşımacılığı Belgeleri olmadan sevkiyatın sorunsuz gerçekleşmesi mümkün değildir.
Karayolu Taşımacılığı Belgeleri

Karayolu Taşımacılığı Belgeleri

Karayolu taşımacılığı belgeleri güvenli bir şekilde taşımacılık hizmetinin yapılması için gerekli olan evraklardır. Burada tercih ettiğiniz firmanın bu tarz belgelerinin tam olması her zaman önerilmektedir.  Bu sayede karayolu taşımacılığı alanında tam olarak beklentinizi karşılayan kapsamlı bir hizmeti almanız da mümkün hale gelecektir.

Geçmişten günümüze büyük ihtiyaçlardan birisi olan taşımacılık faaliyetlerinde etkin olarak kullanılan Karayolu Taşımacılığı Belgeleri ile denetimleri yapılmaktadır. Taşımanın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ve olası sorunlarda sigorta edilebilmesi için Karayolu Taşımacılığı Belgeleri ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Belge ile yapılan taşıma tamamen resmiyet gerektiren bir iştir.

Firmaların taşıma yaptıkları ürünleri fatura edebilmesi için muhasebe kaydının tutulması gereklidir. Ürünlerin taşındığına dair kanıt olan bu belgeler olmadan faaliyetler sürdürülemez. Alıcı ve satıcı için taşıma belgelerinde ibareler bulunur. İrsaliyeler sayesinde gerekli olan tüm bilgiler iki taraf içinde belgede mevcuttur. Devlete olan mükellefiyette aranacak belgelerin başında irsaliye gelir. Karayolu Taşımacılığı Belgeleri birden fazladır. Bazılarının olmaması araç giderken sorun olmasa bile aracın dönebilmesi için gereklidir. Olması gerekli belgeler;

  • Karayolu taşıma belgesi
  • Paket postası makbuzu
  • Tır karnesi
  • Nakliyeci makbuzu
  • FİATA tesellüm belgesi

Karayolu taşımasında ihtiyaç duyulan Karayolu Taşımacılığı Belgeleri bu şekildedir.

Karayolu Taşıma Belgesi Nedir?

Sevkiyat alanında yapılmış bir anlaşmanın belgesidir. 56 ülkede geçerli olan taraflar arası anlaşmanın sağlandığı bir belgedir. Uluslararası adı CMR(convention Marchandises Routiers) olan bu belge tarafların arasındaki anlaşmayı sağlayan ve olası durumlarda kanıt niteliği taşıyan bir belgedir. Taşıma belgesi olmadan araçların yüklenmiş mal ile sevkiyata çıkması mümkün değildir. Belgesi olmayan mal kanunlarca çalıntı muamelesi görür. Karayolu Taşımacılığı Belgeleri arasında en önemli olanı budur. Zorunlu olan belge taşımanın usule uygun olması açısından oldukça önemlidir.

Karayolu Taşımacılığı Belgeleri Neden Önemli?

Belgeler devlete karşı bir sorumluluktur. Taşıması yapılan malın sigorta edilebilmesi için gerekli olan belgeler bir faaliyetin yapıldığının kanıtı olarak sunulmaktadır. Belge düzenlemesi yapılmadan sevk edilen mallar devlet karşısında çalıntı sayılmaktadır. Taşıma belgesi olmayan malda mal sahibi hak talep edemez.

Etiketler: karayolu taşımacılığı belgelerikarayolu taşıma belgesi nedirkarayolu taşımacılığı belgeleri neden önemli

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp