Karayolu Taşımacılığı Dezavantajları

Karayolu taşımacılığı dezavantajları arasında kar, buz, sel gibi olumsuz hava koşullarından etkilenmesi bulunur.
Karayolu Taşımacılığı Dezavantajları

Karayolu Taşımacılığı Dezavantajları

Karayolu taşımacılık hizmetlerinde avantajlar olduğu kadar dezavantajlarda vardır. Karayolu taşımacılığı hizmetleri ulusal ve uluslararası çapta yaygın hizmetlerdendir. Gelişmiş araç filosu, birden fazla yükün, birden fazla adrese aynı araç yolu ile ulaştırılması nakliye aşamasında yapılan sigorta ve sözleşmeler ile herhangi bir hasar, kayıp durumunda yükün garanti alınması gibi olumlu yönleri bulunur. Avantajlı hizmetlerin yanında karayolu taşımacılığı dezavantajları sıralanabilmektedir.

Karayolu Taşımacılığı Dezavantajları Nelerdir?

Karayolu taşımacılığında taşınan yükün miktarı diğer ulaşım yollarına göre daha azdır. Karayolu taşımacılığı dezavantajları arasında kar, buz, sel gibi olumsuz hava koşullarından etkilenmesi bulunur. Kaza riski her daim vardır ve ülke içerisinde meydana gelen piyasa dalgalanmalarından etkilenir. Altyapı ile ilgili yatırımların fazla olmaması, getirilen yük ağırlık sınırlamaları, hız sınırlamaları çevre kirliliği,  trafiğin yoğun olması, yüksek tonajlı yüklerde ekipman yetersizliği gibi noktalar dezavantajdır.

Tek seferde büyük yükler taşınamaz ise birden fazla sefer yapılması gerekecektir. Bu da ekstra maliyet yaratacaktır. Gümrük işlemlerinin zaman zaman vakit kaybına sebep olması, ek olarak bekleme süreleri getirilmesi de karayolu taşımacılığı dezavantajlarına eklenebilir.

Karayolu Taşımacılığında Yaşanan Temel Zorluklar

Karayolu taşımacılığında büyük araçları kullanan personelin yetkinliği çok önemlidir. Şoför ne kadar tecrübeli olur ise o kadar güvenli bir taşıma hizmeti verilmiş olacaktır. Karayolu taşımacılığı dezavantajları arasında, ağır araç şoförlüğü için genç neslin bu mesleğe sıcak bakmamaları bulunur. Bu şekilde personel yetersizliği ortaya çıkar. Her taşıma hizmetinde şoför bulamama durumunda kiralık araç filolarına yönlendirme yapılır. Bu da ek maliyeti olan bir durumdur. Zaman zaman teslimatlarda gecikme, malların hasarı ve kaybı diğer yaşanılan dezavantajlardandır.

Karayolu taşımacılığında, trafik sıkışıklığı durumlarında araçların beklerken tükettikleri enerji ve transferin gecikme maliyeti gibi sorunlar ortaya çıkar. Lojistikte kullanılan araçların yüksekliği ile ilgili toleranslar Avrupa’daki gibi uygulanmaz. Bunun % 1‘lik tolerans olarak uygulanması önemlidir. İnternet üzerinden sevkiyat rahatlıkla izlenmelidir. Limanlara uzak olan şehirlere navlun desteği verilmemektedir. Karayolu taşımacılığı avantajları ile beraber dezavantajlarda taşıdığından, sektördeki başlıca sorunlar çözülmeli,  ağır araç şoförlüğü meslek olarak cazip hale getirilmeli ve nitelikli personel çoğaltılmalıdır.

Etiketler: karayolu taşımacılığında yaşanan temel zorluklarkarayolu taşımacılığı dezavantajları nelerdirkarayolu taşımacılığı dezavantajları

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp