Karayolu Taşımacılığı Lojistik

Karayolu taşımacılığı lojistik hizmetinin çok daha cazip hale geleceği düşülmektedir.
Karayolu Taşımacılığı Lojistik

Karayolu Taşımacılığı Lojistik

Tarihe baktığımızda karayolu taşımacılığı lojistik ilk zamanlar insanların tercih ettiği yöntemlerden biri değildi. Çünkü yollar yeterince güvenli değildi. Otobanlar gibi transit geçişe uygun ve direk yollar yoktu. Bunun yerine demiryolu ve denizyolu ile taşıma yapmak çok daha mantıklı geliyordu. Fakat zamanla ülkeleri birbirine bağlayan gelişmiş karayolları oluştukça karayolu taşımacılığı lojistik diğer yöntemlerle rekabet edebilir hale gelmiştir.

Taşımacılık sektörünün ortaya çıkmasından beri var olan karayolu taşımacılığı lojistik avantajları ve dezavantajlarıyla birçok şirket tarafından kullanılmaktadır. Karayolundan taşıma yapıldığında çözülmesi gereken en büyük problem zamanında teslim etmektir. Çünkü bu şekilde yapılan taşıma hem hızlı olmadığından hem de yerine göre birçok ülkenin sınırlarından geçilmesi gerektiğinden teslimde gecikmeler yaşanabilmektedir. Ama teslim edilecek kargonun aktarma yapılmadan teslim edilmesi en büyük artısıdır.

Karayolu Taşımacılığı Lojistik Hizmetleri

Modern teknolojiyle beraber çok daha güvenli hale getirilmiş olan karayolu taşımacılığı lojistik parsiyel taşıma denilen parça kargoların bir arada taşınmasına da imkân vermektedir. Bu şekilde taşıma işlemi çok daha uygun fiyatlara yapılabilmektedir. Şirketlerin müşterilerine sözleşme, sigorta gibi güvenceler sunması da karayolunu çok daha cazip hale getirmektedir. Çünkü eşyaların uzun günler süren yolculuklarda kaybolması, zarar görmesi gibi sorunlar ortadan kalkmıştır.

Yolların gelişimi karayolu taşımacılığı lojistik hizmetinin daha etkin hale gelmesini sağlamıştır. Stabil yollar sayesinde kargoların yoldaki titreşimden dolayı kırılması, bozulması gibi sorunlar çözülmüştür. Şehirlerin içinden dolaşmayan hızlı yollar sayesinde de ülkeden ülkeye geçiş süreleri de azalmakta ve kısa süreler içinde kargoların ulaştırılabilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca yollarda ki sürücülerin ihtiyaçlarını gidermesi için yapılmış olan tesislerde bu sektörde istihdam edilmiş kişilerin konforunu oldukça yükseltmiştir.

Profesyonel Karayolu Taşımacılığı Lojistik Hizmetleri

Tüm bu gelişmelerle beraber karayolu taşımacılığı lojistik hizmeti kendine global dünyada yer bulmayı başarmıştır. Sadece kargoların bir noktadan diğerine gönderilmesi değil bunun yanında kargoların paketlenmesi gibi yan hizmetlerinde taşıma firmaları tarafından sağlanmasıyla şirketler ve bireysel olarak bu hizmete ihtiyaç duyanlarda karayolu taşıma yöntemine rağbet göstermeye başlamıştır.

İlerleyen dönemlerde yapay zekâ destekli araçların gelmesi, elektrikli araçların bulunması yolların teknolojik yeniliklerle donatılmasıyla karayolu taşımacılığı lojistik hizmetinin çok daha cazip hale geleceği düşülmektedir.

Lojistikte Karayolu Taşımacılığı

Lojistikte Karayolu Taşımacılığı hizmetleri ülkemizde etkili bir düzeyde gelişim göstermiş durumdadır. Özellikle son zamanlarda ülkemizde lojistik sektörünün gelişmesine paralel olarak bu tarz hizmetlerin çok daha kapsamlı bir şekilde gelişim gösterdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Taşımacılık günümüzde üretim ve satış, inşa aşamaları için oldukça önemlidir bu doğrultuda Lojistikte Karayolu Taşımacılığı karşımıza çıkmaktadır. Karayolu taşımacılığı sevkiyatın yapılması için ilk tercihtir. Kısa ve orta mesafede esnek zaman sağlayan taşıma sistemi geçmişten günümüze gelişerek ulaşmıştır. Çıktığı andan bu zamana büyük gelişmelere ayak uydurmayı başaran Lojistikte Karayolu Taşımacılığı artık daha sistematik çalışan bir sektördür.

Geçmişte önseziler ile yapılan taşımacılık faaliyetlerinde artık matematik biliminden faydalanılarak nokta atış kararlar verilmektedir. Hangi güzergah, hangi araç, hangi şoför, hangi ürün, kaç adet, kaç kilo gibi bütün sorunlar incelenerek keskin sonuçlara ulaşılır. Bu doğrultuda sevkiyat işleminde en az emek ile maksimum fayda sağlanır. Lojistikte Karayolu Taşımacılığı üretici ve tüketiciyi birleştiren bir sektördür. Ülkenin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu ürünleri olması gereken yere ulaştıran kemik bir sektördür.

Lojistikte Karayolu Taşımacılığı Önemi

Tarihten bu yana taşımacılık faaliyetleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun başlıca sebebi kaynakların kullanımıdır. Tarihe bakıldığı zaman lojistik sektörünün neden bu kadar geliştiği anlaşılmaktadır. Mikro ölçekli incelendiği zaman üretimi yapılan bir ürün olduğu yerde değersizdir. Bir ürünün değerini talebi belirler. Üründen para kazanmak için ilgili nihai tüketiciye ulaştırılması sağlanmalıdır. Bir çiftçi buğdayını kendisini saklarsa değersizdir.

Buğdayın değirmene gitmesi gerekir. Değirmenden un olarak çıkan buğday ekmek olmak üzere fırınlara gider. Fırınlardan da ekmek olarak nihai tüketiciye ulaşması sağlanır. Gerekli tüm işlemlerin yapılmasında lojistik sektöründen faydalanılmıştır. Makro ölçüde değinecek olursak Lojistikte Karayolu Taşımacılığı nihai ürün olarak karşımıza çıkan her üründe faydalanılmış bir alandır.

Lojistikte Karayolu Taşımacılığı Faydaları

İhtiyaçların karşılanmasında önemli rol oynayan Lojistikte Karayolu Taşımacılığı faydalarına bakalım;

  • Kısa mesafeli taşımada emek ve zaman tasarrufu sağlar
  • Uzun mesafeli taşımada alternatifi olan havayolu taşımasına oranla düşük maliyetlidir.
  • Geniş karayolları ağı ile alternatif ve kısa mesafeli çözümler sunar.

Lojistikte Karayolu Taşımacılığı geçmişten günümüze oldukça önemli bir yerdedir.

Etiketler: karayolu taşımacılığı lojistik

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp