Karayolu Taşımacılığı Yetki Belgeleri

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri taşınan yük türüne göre değişiklik gösterir. Bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.
Karayolu Taşımacılığı Yetki Belgeleri

Karayolu Taşımacılığı Yetki Belgeleri

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri taşınan yüklerin zarar görmemesi ve yüklerin zamanında teslim edilmesinin önemi kadar büyük bir önem taşır.

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri lojistik hizmetlerinin gerçekleştirilebilmesi açısından yasal olarak zorunludur. Araç şoförü tarafından taşınması zorunlu olan bu belgeler, taşınan yük çeşidine göre farklı farklıdır.

Örnek olarak; eğer hayvansal bir ürün taşınıyor ise farklı bir belge, eğer yanıcı bir madde taşınıyor ise buna uygun farklı bir belgeye sahip olunmalıdır.

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri olmadan lojistik hizmeti vermek yasaktır. Firmamız G Lojistik, karayolu taşımacılığı hizmetlerinde gerekli yetkinlik belgelerinin tamamına sahip olmak ile birlikte, sigorta kapsamında taşıma ve zamanında teslimat avantajları sunar.

Karayolu Taşıma Belgeleri Nelerdir

Bazı belgeler her şoför tarafından taşınamadığı gibi, ilgili belgelerin araç içerisinde bulundurulması zorunludur.

Her türlü yüke göre karayolu taşımacılığı yetki belgeleri şu şekildedir;

  • ATR,
  • CMR,
  • Fatura,
  • Çeki Listesi,
  • Bitki Sağlığı Sertifikası,
  • ADR Belgesi,

ATR belgesi, uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde gerekli olan bir belgedir. Bu belge, serbest dolaşım ve gümrükte indirimlerden yararlanma fırsatlarını sağlar.

CMR belgesi, alıcının adına düzenlenen hukuki bir taşıma belgesidir.

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri arasında fatura ve çeki listesi de mutlaka olmalıdır. Fatura, yasal zorunluluk olduğu gibi, çeki listesi taşınanın adet, cins ve kilo bilgilerini kapsar.

Karayolu Lojistik Yetki Belgeleri

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri arasında yer alan ATR, CMT, fatura ve çeki listesini yanı sıra, özel yükler için taşınması gereken bitki sağlığı sertifikası ve ADR belgesi de mevcuttur.

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri arasında yer alan bitki sağlığı sertifikası, hayvanlar ürünler ve gıda ürünlerinin taşınmasında gereklidir. Bu sertifika, taşınan ürünlerin insan sağlığına zararsız ve yan etkisiz olduğunu kanıtlayan bir belgedir.

Karayolu taşımacılığı yetki belgeleri arasında yer alan bir diğer evrak ise ADR belgesidir. Bu belge, yanıcı maddelerin taşınmasında gerekli olan bir evraktır. ADR belgesine her sürücü sahip olamaz. Bu belgeye, sadece gerekli yetkinliğe sahip sürücüler sahip olabilir.

Etiketler: karayolu taşımacılığı yetki belgelerikarayolu taşıma belgeleri nelerdirkarayolu lojistik yetki belgeleri

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp