Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler büyük önem taşır. Düzenlenerek ve gerekli izinler alınarak taşınması gerekir.
Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler zamanında teslimat ve operasyon süreçleri kadar fazla önem taşır. İlgili evrakların, taşımacılık yapılan aracın içerisinde bulunması mutlak zorunluluktur.

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler araç ile taşınanın yanıcı veya patlayıcı olup olmamasına göre de değişiklik gösterir. Karayolu taşımacılığında gerekli olan belgelerin başında ATR belgesi gelir.

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında en önemlisi denilebilecek ATR belgesi, uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde geçerli olan ihracat belgesidir. ATR belgesi sayesinde, serbest dolaşım imkanı ve gümrük indirimlerinde yararlanılabilir.

Firmamız G Lojistik, karayolu taşımacılığı için gerekli olan tüm belgelere eksiksiz sahiptir. Yükleriniz güvenli, hasarsız ve sorunsuz zamanında teslimat avantajları ile sizlere teslim edilir.

Taşımacılıkta Kullanılan Belgeler

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler yük taşıma sırasında araç içerisinde bulundurulması zorunlu kağıtlardır. Bu kapsamda gerekli olan belgeler sırasıyla şu şekildedir;

  • ATR Belgesi,
  • CMR Belgesi,
  • Invoice (Fatura)
  • Pack List (Çeki Listesi)
  • Gıda, Hayvan ve Hayvanlar Ürünler İçin Bitki Sağlığı Sertifikası,
  • Yanıcı Maddeler İçin ADR Belgesi,

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında yer alan CMR belgesi, alıcı adına düzenlenmiş olan bir taşıma belgesidir. Bu belgenin hukuki geçerliliği vardır.

Pack list yani çeki listesi; ürünün cinsi, adedi ve kilosu hakkında bilgileri barındıran önemli bir belgedir.

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında yer alan fatura ise; ticareti yasal olarak belgeleyen bir belgedir.

Karayolu Taşıma Belgeleri Nelerdir

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler olan ATR, CMR, fatura ve çeki listesinin yanı sıra, gıda ve hayvansal ürünlerin taşınmasında gerekli olan bitki sağlığı sertifikası bulunur. Bu sertifika, taşınan ürünlerin sağlığa zararsız ve sağlık açısından olumsuz bir etkilerinin olmadığı belgelenir.

Yanıcı maddelerin karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında ise ADR belgesi bulunur. ADR belgesi, taşınan maddelerin insan sağlığına bir zararı olmadığını ve çevreye herhangi bir etkisinin olmadığını belgeleyen bir evraktır.

ADR belgesi her sürücü tarafından taşınamaz. Bu belgeyi taşımak için gerekli yeterlilik seviyesini geçmiş olmak gerekir.

Etiketler: karayolu taşımacılığında kullanılan belgelertaşımacılıkta kullanılan belgelerkarayolu taşıma belgeleri nelerdir

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp