facebook

Lojistik Firmaları Ne İş Yapar?

İş de lojistik firmaları ne iş yapar sorusu da onlardan bir tanesidir. Son yılların global bazda en önemli iş alanları arasındadır.
Lojistik Firmaları Ne İş Yapar?

Lojistik Firmaları Ne İş Yapar?

Teknolojinin ilerlemesine istinaden insanların karşısına yeni yeni olgular ve iş alanları çıkıyor. Bu da beraberinde bilmeyenler açısından yeni soruları beraberinde getiriyor. İş de lojistik firmaları ne iş yapar sorusu da onlardan bir tanesidir. Son yılların global bazda en önemli iş alanları arasındadır.

Lojistik Kavramı Tam Olarak Nedir?

Öncelikli olarak lojistik firmaları ne iş yapar sorusunun yanıtını vermeden önce kavram olarak lojistik ifadesinin ne anlama geldiğini en yalın biçimi ile ifade etmek gerekir ise şunlar söylenebilir: Günümüzde teknolojinin de geldiği nokta itibarıyla firmaların dış kaynaklı proses olarak adlandırılan işlemlerinin yapılmasıdır

Buna istinaden bu firmalar her tür firmaya ve istenir ise bireylere öncelikle eşyaların taşınması alanında hizmet verir. Bu hizmet ulusal ya da uluslararası bazda olabilir. Bu alanda nakliyat firmalarına benzer hizmet verirler. Keza depolama, arzu edilirse ambalajlama, her türlü malın dağıtma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gibi işleri yaparlar. Lojistik temelde son derece kapsamlı olan bir olgudur. Kavramlar birbirine karıştırılmamalıdır.

Lojistik Türleri

Lojistik kendi içinde şu şekilde konumlanmaktadır:

  • Uluslararası lojistik: Uluslararası olarak yapılan lojistik hizmetleridir
  • Global lojistik ya da diğer bir ifade ediş biçimi ile küresel lojistik olarak adlandırılan lojistik türüdür.

Lojistik Sektörünün Alt Dalları

Yukarıda yapılan tüm bu açıklamalardan sonra konu hakkında biraz daha detaylı olarak bilgi vermek gerekir ise birçok meslek alanında olduğu gibi lojistik mesleği de kendi içinde alt dallara ayrılır. Bu alt dallar ise şunlardır:

  • Depolama: Lojistik sektörünün en önemli olan alt dalları arasında gelir
  • Ambalajlama: Sektörün sıklıkla olmasa da kurumsal anlamda en önemli çalışmaları arasındadır
  • Fiziksel olarak dağıtım
  • Tedarik zinciri
  • Stok kontrolü ve stokların yönetilmesi
  • Gümrükleme

Lojistik firmalarının bazıları tüm bu işlerin tamamını bazıları ise bir kısmını gerçekleştirir ki buna istinaden de lojistik firmaları ne iş yapar sorusunun yanıtı bir biçimiyle sektörün alt dallarına istinaden ortaya çıkar. Tüm bu alt dallar tüm lojistik türleri içinde geçerli olan alt dallardır.

Etiketler: lojistik firmaları ne iş yaparlojistik kavramı tam olarak nedirlojistik türlerilojistik sektörünün alt dalları

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Lojistik Ne Demek?

Lojistik ne demek konusu üreticilerin ürünlerini hedef kitlesine güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırmasını sağlar.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video