Uluslararası Taşımacılık Nedir?

Uluslararası taşımacılık nedir? Diye düşündüğümüzde her türlü malzemenin başka ülkelere götürülebildiğini görmekteyiz.
Uluslararası Taşımacılık Nedir?

Uluslararası Taşımacılık Nedir?

Bir ülkeden başka ülkeye herhangi bir malzeme taşınması gerekiyorsa bu olayın gerçekleştirilmesi için nakliyat ya da lojistik firmalarından yardım alınır. Peki, uluslararası taşımacılık nedir? Nasıl yapılır? Farklı ülkelere yapılan malzeme, ürün, eşya gibi taşıma işlemlerinin tümüne denilmektedir. Bunu yapabilmek için kara, hava, deniz ve demir yolu kullanılmaktadır.

Uluslararası taşımacılıkta sözleşme yapılması gerekmektedir. Bu sözleşme iki taraf arasında yapılırken; taşınacak malın adedi, ağırlığı, araçla ilgili bilgiler, yükleme ve boşaltma yerlerinin yazılması gerekmektedir. Sözleşmede bütün her şeye en küçük ayrıntısına kadar değinilmektedir. Taşınma süresinin ne kadar olacağına da; günlük gidilmesi gereken ortalama mesafe düşünülerek hesaplanmaktadır. Neticede ticari işlerde kullanılan taşımacılık hizmetleri oldukça ehemmiyet verilmesi gereken bir konudur.

Uluslararası Taşımacılıkta Tehlikeli Yüklerin Taşınması

Tehlikeli yükler, diğerlerine göre daha tedbirli bir şekilde taşınmalıdır. Karayolu ile taşınacak olan yükler karayolları talimatlarına göre taşınması gerekir. Kamyon ya da tırın alması gereken bütün ilave tedbirleri almaları ve öyle yola çıkmaları gerekmektedir. Tedbir eksikliği olan taşıtlar için yola çıkış izni verilmez. Birleşmiş Milletlerin bu tür taşımacılık yapan kuruluşlar için hazırladığı dokümanlar da bulunmaktadır.

Tehlikeli maddeler hangi tür ulaşım metodunu kullanıyorlarsa onun kurallarına uyması gerekmektedir. Hava yolu ile yapılacak taşıma işlemlerine ilk defa Türk Silahlı Kuvvetlerinde rastlanılmaktadır. Askeri uçakların malzeme, teçhizat, mühimmat, silah, cephane taşımaları ile başlayan sistem, daha sonraları sivil havacılık yolu ile de yapılarak, birçok tehlikeli yüklerin de taşınması böylelikle gerçekleştirilmiştir. Uluslararası taşımacılık nedir? Diye düşündüğümüzde her türlü malzemenin başka ülkelere götürülebildiğini görmekteyiz.

Uluslararası Taşımacılıkta Kapıdan Kapıya Teslimat Nasıl Olmaktadır?

Taşınması ve götürülmesi gereken ürün her ne olursa olsun kapıdan kapıya teslimat her zaman mümkündür. Bu durumun taşınma metodu ile de alakası yoktur. Karayolunda bu işlem tek seferlik yükleme ile gerçekleşiyor olsa da; diğer yollarda aynı durum geçerli değildir. Havayolu taşımacılığı yaptıran kişiler de, deniz yolu taşımacılığı yaptıran kişiler de kapıdan kapıya teslimat isteyebilirler.

Demir yolu için aynı durum geçerlidir. Ama hava, deniz ve demir yolu için malzemelerin kamyondan indirilmesi ve diğer taşıta yüklenilmesi gerekecektir. Gideceği yerde de aynı işlem olacağı için; gidiş süreleri kara yoluna göre daha hızlı olan uçak ve gemi taşımacılığında fiyat farkı ortaya çıkabilmektedir. Uluslararası taşımacılık nedir? Her ülkeye ürün ve malzeme taşımaktır diyebiliriz.

Etiketler: uluslararası taşımacılık nediruluslararası taşımacılıkta kapıdan kapıya teslimat nasıl olmaktadıruluslararası taşımacılıkta tehlikeli yüklerin taşınmasıuluslararası taşımacılık

Çözümlerimizden Yararlanmak İçin

Bizimle İletişime Geçin

Teklif Al
Bizimle İletişime Geçin
Kargo Gönder
Bizimle İletişime Geçin

Haberler

Express Kargo

Express kargo teslimat süreleri ve güvenlik önlemleri, modern yaşamın getirdiği ihtiyaçlara cevap veriyor.

A Noktasından B Noktasına Hızlı Teslimat

Çözümlerimizden siz de faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç
Video
whatsapp